Latvenergo izbūvēs elektromobiļu uzlādes stacijas

Ģirts Legzdiņš, Pakalpojumu atbalsta vadītājs.

Reaģējot uz elektroauto tirgus attīstības tendencēm, AS ”Latvenergo” sākusi attīstīt pilotprojektu, kurā izveidos trīs uzlādes vietas stacijas Latvijā – Rīgā un Rīgas reģionā.

AS ”Latvenergo” plāno izveidot strādājošas publiskās stacijas un analizēt uzlādes staciju izbūves izmaksas, novērtēt sabiedrības viedokli par to izmantošanu, noslodzes kapacitāti un norēķiniem. Projekta ietvaros paredzēts uzstādīt trīs līdzstrāvas (nominālā jauda 50kW) un divas maiņstrāvas (nominālā jauda 22kW) uzlādes iekārtas.

Sāktajā pilotprojektā šobrīd notiek uzlādes staciju – iekārtu iepirkuma process un paralēli norit darbs ar būvprojekta izstrādi. Lai elektromobiļu lietotājiem būtu ērti izmantot uzlādes stacijas, tiek veidota atbilstoša viedtālruņu lietotne. Izbūves darbus plānots uzsākt 2018. gada ceturtajā ceturksnī.

Lai elektromobiļu lietotājiem nodrošinātu nevainojamu uzlādes staciju darbību, pirms to nodošanas publiskai izmantošanai AS ”Latvenergo” veiks iekārtu testēšanu. Tad sekos informācijas ievietošana par uzlādes vietām lielākajos elektromobiļu lietotāju portālos. Šis projekts ir viens no koncerna ilgtermiņa izaugsmes stratēģiskajiem projektiem. Projekts tiek veidots kā pilotprojekts – vērsts uz koncerna pozīcijas definēšanu klātbūtnei e-mobilitātes biznesā nākotnē. AS ”Latvenergo” secinājumi, strādājot pie pilotprojekta, liecina, ka šobrīd elektromobiļu lietotāji intensīvāk uzlādes punktus izmanto Rīgā un Rīgas reģionā. Reģionos izmantošanas aktivitāte varētu palielināties lielu sabiedrisko pasākumu laikā kā, piemēram, festivālā ”Positivus”.

UZZIŅAI par e-mobilitāti:

Izšķir trīs veidu elektroauto uzlādi: uzlādēšana nakts laikā (lēnā uzlāde ar 2-7 kW elektrisko jaudu), kas var ilgt līdz 10 stundām, vidēji ātrā (ar 22-24 kW elektrisko jaudu) un ātrā (pašlaik – ar 50 kW jaudu). Nepieciešamais laika periods ātrajai uzlādei ir aptuveni līdz stundai. Vidēji ātrā uzlādes vieta ir paredzēta ilgākam periodam – tās ir vairākas stundas (divas līdz četras). Protams, uzlādes ilgums ir atkarīgs arī no akumulatora ietilpības un tā izlādes līmeņa. Dati par elektrotransporta attīstību Latvijā rāda, ka 2018. gada 1. jūnijā kopumā valstī bija reģistrēti 479 elektromobiļi, t. sk. 369 vieglās automašīnas. Jaunākie Latvijas tirgū pieejamie modeļi jau ir ļoti pievilcīgi no nobraukuma attāluma un izmaksu viedokļa, un pašlaik jauno elektroauto iegādes intensitāte ir aptuveni desmit un vairāk mēnesī. Jāuzsver, ka uzlādes infrastruktūras pieejamība var būtiski palīdzēt šīs nozares attīstībai nākotnē. Turklāt Eiropas statistikas dati rāda, ka Latvijā uzlādes punktu skaits ir viens no mazākajiem.

Avots un raksta teksts: Latvenergo